Choď na obsah Choď na menu
 


RODIČOM- RADY

 

„Všetko, čo skutočne potrebujem vedieť o tom, ako žiť, čo robiť

a ako vôbec byť, som sa naučil

v materskej škole. Múdrosť na mňa nečakala na vrchole hory nazývanej postgraduál, ale na pieskovisku materskej školy.“ Robert Fulghum.

    •  

 

 

JESENNÉ INŠPIRÁCIE - ako využiť čas s deťmi zmysluplne 

https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/1616/gastanove-inspiracie-na-pracu-s-detmi

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Obdobie vzdoru

Obdobie vzdoru nazývané aj prvá puberta prichádza väčšinou okolo druhého roku života dieťaťa (u niektorých aj o niečo skôr) a trvá približne do štyroch rokov. V niektorých ojedinelých prípadoch dieťa vzdoruje minimálne, prípadne vzdorové obdobie, trvá iba krátko, a tak ním obe zúčastnené strany „preplávajú“ celkom rýchlo a dalo by sa povedať, že bezbolestne. Avšak pre väčšinu rodičov je toto obdobie obrovskou skúškou trpezlivosti.
Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzdoruje, kričí, plače, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Tieto prejavy neznamenajú, že je vaše dieťa nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť.Prišlo na to, že slovíčko NIE môže aj ono použiť proti vám, a tak to skúša pri každej príležitosti bez ohľadu na to, či ste doma, na návšteve alebo v obchode.
Avšak aj toto náročné obdobie je dôležitou etapou vo vývine dieťaťa. Buduje si svoju osobnosť a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Pomôžeme mu tým sebavedomie posilňovať a nie ho ničiť. V tejto situácii je potrebné si uvedomiť, že 
 nejde o mocenský boj a dieťa sa vám nesnaží ublížiť. Je to len obdobie, kedy ním lomcujú emócie a ono ich ešte nedokáže zvládnuť a správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von a my by sme mu v tom nemali brániť. Nepotrvá to dlho, dieťa sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo.

Čo robiť ak dieťa vzdoruje?

V prvom rade musíte zachovať pokoj. Čím budete nervóznejší vy, tým bude nervóznejšie aj vaše dieťa. Uznávam, že je to niekedy nadľudský výkon avšak vždy je potrebné si uvedomiť, že to vy ste ten dospelý a emocionálne vyzretý a vaša reakcia ovplyvní ďalší vývoj situácie a v konečnom dôsledku aj správny vývin vášho potomka. Pokiaľ dieťaťom lomcuje hnev, nesnažte sa mu niečo vysvetľovať či dohovárať. V tejto chvíli vás nedokáže počúvať a často tým zlosť v dieťati ešte viac vystupňujete. Počkajte, kým sa dieťa upokojí, a potom sa v pokoji o tom, čo sa stalo, porozprávajte. Nepoužívajte fyzické tresty, a ak sa vám zdá, že prekročilo isté hranice potrestajte ho hneď. Napríklad ak na ihrisku vzalo chlapcovi kýblik, nechce mu ho vrátiť a pri pokuse vziať mu ho sa začne hádzať o zem, prípadne to dôjde až k tomu, že bije vás alebo sa snaží ublížiť iným deťom povedzte mu, že pôjdete domov, ak s tým neprestane. Ak to nezaberie, nezaváhajte a domov ho skutočne vezmite. Nepoužívajte vyhrážky typu, že dnes večer nebude môcť pozerať obľúbenú rozprávku alebo nedostane sladkosť po obede, pretože to už je príliš neskorý trest, ktorý si dieťa v tomto veku ešte nedokáže spojiť so situáciou, ktorá sa odohrala niekoľko hodín predtým.

POKRAČOVANIE ...

 

 

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Radosť

(spokojní odičia , 31. 3. 2017 13:02)

Sme veľmi radi , že sa nám podarilo k vám dostať. Dakujem